דיני אינטרנט - פורטל ישראלי למשפט ואינטרנט
חפישת פרטי גולשים למטרת הגשת תביעה
15.07.2010

עיתון "דה מרקר" מדווח על ההשפעה של גישתו של השופט ריבלין על הערכאות הנמוכות בעניין חשיפת פרטי גולשים.

לפני כארבעה חודשים קבע שופט בית משפט עליון, אליעזר ריבלין, בצעד תקדימי כי לא ניתן לחייב חברת אינטרנט לחשוף את פרטי הגולשים לצורך הגשת תביעה נגדם על ידי צד שלישי.
ניתן ללמוד מפסקי הדין שנפסקו לאחרונה כי פסיקתו חלחלה גם לערכאות הנמוכות. בית משפט השלום בחיפה דחה לאחרונה תביעה נגד חברת "גוגל", יוטיוב, בזק בינלאומי ו012 סמייל, שבה התבקש בית המשפט להורות לחברות השונות לחשוף פרטים אישיים של גולש וזאת כדי להגיש נגדו תביעת דיבה.

התובעות היו עורכת השבועון "אל סינארה", וידה משעור ובתה, מנהלת אתר האינטרנט שהגישו לבית המשפט בקשה לחשוף את פרטיו של האדם שהעלה בינואר השנה בפורום של אתר העיתון קישור לסרטון אשר לטענתן, מבזה אותן.

הקישור שפורסם באתר, הוא לאתר יוטיוב שם פורסם סרטון שנקרא "פדיחות וידא משעור ובתה וריה", בו הופיעו תמונות של התובעת. על תוכן הפרסום הוטל חיסיון, אך נאמר לגביהם בבית המשפט כי מדובר בפרסומים "זרועים בתוכנים מיניים מבזים, שאין ערוך לחומרתם". הסרטון הוסר לאחר כעשרה ימים.

השופט שלמה לבנוני דחה את הבקשה של התובעות, וזאת בהתבסס על פסיקתו של השופט ריבלין, שבו דחה את בקשתו של רמי מור להורות לחברת ברק לחשוף את כתובת ה-IP של גולשים שהוציאו דיבתו רעה. השופט ריבלין נימק את החלטתו בכך שלא קיים כיום חוק במשפט הישראלי המאפשר להוציא צו המורה לחשוף את פרטיו של הגולש האנונימי. השופט לבנוני הוסיף: "הלכת רמי מור גוזרת כלייה על ההליך שבפניי. לא נותר לי אלא להצטרף לקריאות החוזרות ונשנות למחוקק לומר את דברו. התוצאה האופרטיבית של הלכת רמי מור מסלקת את ההליך בעודו באבו".

על ההלכה התקדימית חזר השופט ריבלין גם בעניין חברת ברוקר טוב שביקשה להורות לחברת "גוגל" לחשוף את פרטיו של אדם בעל חשבון בGmail.

יש לציין כי עקב ההלכה של בית המשפט העליון למעשה נחסמה כל אפשרות של נפגעים לאתר את פרטי המעוולים וזאת לדעת עו"ד פרנקל תוצאת לוואי של החלטת בית המשפט העליון אשר לא התכוון לחסום את אפשרות הזיהוי לחלוטין.

Creative Technology by inManage  |  בניית אתרים   |   פרנקל - משרד עורכי דין, רחוב מגל 36 סביון מיקוד: 5652836 טל: 0737-99-7797 פקס: 0737-99-7794   |   קישורים   |   תנאי שימוש