דיני אינטרנט - פורטל ישראלי למשפט ואינטרנט
אושרה הצעת "חוק הטוקבקיסטים"
14.12.2010

אתר "גלובס" מדווח כי מעתה כל "טוקבקיסט" שיעלה לאתרי האינטרנט טוקבקים ובהם מסרים לא הולמים הנחשבים בגדר הוצאת דיבה ולשון הרע, תהיה לבתי המשפט הסמכות להורות לספקי האינטרנט לחשוף את כל הפרטים המזהים אודות אותם טוקבקיסטים.

הצעת "חוק הטוקבקיסטים" הועלתה ע"י ח"כ זבולון אורלב ואושרה בקריאה שנייה ושלישית בכנסת. 
מדובר בהצעת חוק לתיקון חוק לשון הרע, בעקבות פסק דינו של בית המשפט העליון רע"א 4447/07 רמי מור נגד ברק אי.טי.סי (1995) החברה לשירותי בזק בינלאומיים בע"מ שקבע כי "נדחתה בקשה לחייב ספקיות אינטרנט לחשוף כתובת IP של כותבי טוקבקים לשם הגשת תביעת לשון הרע כנגדם".

עוד קבע בית המשפט העליון  בפסק הדין רמי מור כי "האפשרות להתבטא באופן אנונימי היא חלק מחופש הביטוי, השמירה על האנונימיות משרתת תכליות חשובות בהקשר של חופש הביטוי".

"הצעת החוק של אורלב היא תגובה צפויה להחלטה של בית המשפט העליון שהפכה את מדינת ישראל למקום היחיד בעולם שבו נהנה הטוקבקיסט האנונימי באינטרנט מחסינות כמעט מוחלטת, למעט עבירות פליליות... ברור היה שנדרשת חקיקה בנושא, אך הצעתו של אורלב איננה הפתרון המתאים, ויש בה פגיעה לא מידתית בחופש הביטוי. חשש בלבד ללשון הרע לא יכול להיות סיבה לחשיפה של זהות המפרסם באינטרנט ונדרשת אמת מידה אחרת. חשוב להמשיך ולהגן על הבמה והזירה האינטרנטית כמקור לדעות ועובדות שאחרת לא נוכל לקבלן" אומר ד"ר יובל קרניאל, מומחה למשפט ותקשורת מהמרכז הבינתחומי הרצליה.

Creative Technology by inManage  |  בניית אתרים   |   פרנקל - משרד עורכי דין, רחוב מגל 36 סביון מיקוד: 5652836 טל: 0737-99-7797 פקס: 0737-99-7794   |   קישורים   |   תנאי שימוש