דיני אינטרנט - פורטל ישראלי למשפט ואינטרנט
בית דין אזורי לעבודה אישר עיון במסמכים במחשב של עובד שעזב
21.03.2011

בית הדין האיזורי לעבודה ת"א יפו בס"ע 233-07-10 וואן מוצרי תוכנה בע"מ נ' יהב ואח' קבע כי ניתן לעיין במסמכים וקבצי מחשב, וכמו כן בתוכנו של טלפון סלולרי של עובד שעזב את החברה. 

בעניין זה המבקשת הינה חברה המספקת ומשווקת שירותים אלקטרוניים שונים. המשיב, עבד בחברה זו ובשנת 2010 הודיע למנהלו על כוונתו להתפטר, ולעבור לחברה אחרת.

המשיב שלח מייל בטעות למנהל בחברה אשר היה מיועד במקור למנכ"ל החברה אשר יתחיל לעבוד בה. המייל כלל מצגת הכוללת פירוט הערכות של החברה העתידית וטבלה הכוללת שמות לקוחות ופירוט עסקאות. 

המשיב נקרא לשיחת בירור ובעקבות כך נדרש למסור את מחשבו האישי לחברה. המשיב טען כי החברה לא יכולה לחדור לפרטיותו ע"י שימוש בנתונים הנמצאים במחשבו האישי ובטלפון הסלולרי שלו שהחזיר לחברה עם סיום העבודה.
בימ"ש קבע כי החברה לא עושה שימוש בסלולרי מלבד מענה או פנייה ללקוחות, כדי ליידע אותם כי המשיב אינו עובד שם יותר, על כן מדובר בפעולה סבירה אשר נעשית ע"מ לשמור על קהל הלקוחות.

בימ"ש קבע בעניין המחשב האישי כי היה למשיב די זמן ע"מ למחוק את הקבצים האישיים שלו, וההנחה היא שהוא ידע כי החזרת המחשב- משמעה שהחברה תחדור למחשב ע"מ לבדוק את תוכנו וקבצים מסויימים. בנוסף, מהרגע בו ביקשה החברה את המחשב עד שקיבלה אותו התייעץ המשיב עם עו"ד כך שניתן להסיק כי הם דנו בנושא העברת המחשב לחברה וכל המשמעויות הנגזרות מכך. 

בימ"ש קבע כי בשונה מפסיקות עבר, בעניין זה המשיב ידע כי החברה תעיין במסמכים אשר נמצאים במחשבו, וכי לא דובר על חדירה בהסתר כפי שנידון בעבר. בעניין זה נקבע כי הראייה אינה פסולה מלשמש כראייה, כיוון שהמחשב נמסר לחברה 
ביודעין. עם זאת נקבע כי על החברה להחזיר למשיב את המסמכים הפרטיים שלו שנמצאים במחשב.
Creative Technology by inManage  |  בניית אתרים   |   פרנקל - משרד עורכי דין, רחוב מגל 36 סביון מיקוד: 5652836 טל: 0737-99-7797 פקס: 0737-99-7794   |   קישורים   |   תנאי שימוש