דיני אינטרנט - פורטל ישראלי למשפט ואינטרנט
בימ"ש אישר הגשת תביעה ייצוגית כנגד אתר מכרזים
04.04.2011
בית משפט מחוזי תל אביב בת"צ 30284-01-10 דבוש נ' קונקטיב גרופ בע"מ ואח' אישר הגשת תביעה ייצוגית בנושא מכרזים הנערכים במסגרת  אתר אינטרנט 1BUY1.

שיטת הפעולה באתר זה היא שכל משתתף מציע הצעת מחיר לרכישת מוצר, כשהמחיר המירבי נקבע מראש. על המשתתף לשלם דמי השתתפות, המשתנים ממכרז למכרז. 

נטען כי מכרזים אלו נחשבים הימורים אסורים כיוון שלא ניתן לדעת אלו הצעות כבר הוגשו, האם הצעתם הוגשה ולמעשה הם מנחשים את המחיר. המבקש טען להטעיה כיוון שהאתר מוגדר כאתר מכרזים כשלמעשה מדובר על אתר למשחקי הימורים, וכי מכרזים אלו עונים על הגדרת משחקי הימורים בס' 244 לחוק העונשין התשל"ז- 1977.

המבקש הסתמך בבקשתו על על קביעת משרד האוצר לפיה שיטת "משחקי ההצעה הייחודית הגבוהה ביותר" נחשבים הימורים, ומאחר שמדובר במשחק הימורים אסור, הרי שדינו בטלות מכוח ס' 30 לחוק החוזים (חלק כללי) תשל"ג- 1973, על כן על הצדדים להשיב זה לזה את מה שקיבלו מכוח החוזה. 

בנוסף טען כי האתר הטעה את המשתתפים בניגוד לס' 2  לחוק הגנת הצרכן,

כיוון שהאתר מוצג כאתר מכרזים בעודו משמש אתר הימורים להפרת חובה חקוקה ע"פ הוראת ס' 225 לחוק העונשין, ולעשיית עושר שלא במשפט על חשבון המבקש ושאר המשתתפים במכרז.

טענת המשיבים היא כי יש לדחות את הבקשה, תוך הסתמכות על חו"ד מומחה כי המכרזים הללו אינם בגדר הימור, כיוון שכדי להצליח ולזכות במכרז נדרשת שיטה אסטרטגית, יכולת ניתוח כמותית, הבנה הסתברותית והכרה סבירה של תורת המשחקים.

בית המשפט קבע כי המטרה של עריכת "מכרז" מבחינת המזמין, היא כדי לקבל את ההצעה הטובה ביותר עבורו. והסתמך על ההלכה הפסוקה כי "מטרתה של המסגרת הזו היא להביא להשגתן של ההצעות הטובות, המתאימות והראויות ביותר מנקודת מבטו של המזמין" (ע"א 4605/99 אלישרא מערכות אלקטרוניות בע"מ נ. רשות שדות התעופה בישראל פ"ד נה (1) 1)

עוד נקבע כי לא קיים ערך חברתי או כלכלי בקיומם של משחקים כמו המשחק שהאתר מאפשר לשחק בו. לכן,  ולאור העובדה כי מדובר במשחק שיש בו מרכיב דומיננטי של ניחוש או  הימור,  כפי שתואר לעיל,  אני סבורה כי נכון להגדיר את המשחק כ"הימור", לצורכי הבקשה  הנוכחית. 

בית המשפט אישר את הבקשה להגשת תביעה ייצוגית וקבע הוצאות בסך 50,000 ש"ח.

Creative Technology by inManage  |  בניית אתרים   |   פרנקל - משרד עורכי דין, רחוב מגל 36 סביון מיקוד: 5652836 טל: 0737-99-7797 פקס: 0737-99-7794   |   קישורים   |   תנאי שימוש