דיני אינטרנט - פורטל ישראלי למשפט ואינטרנט
אושרה תביעה ייצוגית ללקוחות אורנג' וסלקום שצורפו למאגר אתר היכרויות ללא הסכמתם ונשלחו אליהם SMS בעלות של 5 ש"ח ליום
02.05.2011

בית משפט המחוזי בתל אביב יפו בת"א 2446/06 עומרי רוטשילד ואח' נ' חברת פרטנר תקשורת בע"מ ואח' אישר הסדר פשרה בשתי תובענות ייצוגיות.
בעניין זה דובר על לקוחות חברות התקשורת פרטנר וסלקום שצורפו מבלי שהביעו את הסכמתם לצירוף זה, לאתר היכרויות בשם "פופיק". בנוסף לצירוף הכפוי חויבו בתשלום שלא כדין בגין מסרוני SMS שנשלחו להם מהאתר.

התובעים תבעו את אתר פופיק בגין עוולת התרמית ובנוסף נטען נגד פופיק לרשלנות, גזל, הפרת חובה חקוקה של הוראות חוק המחשבים, התשנ"ה 1995, וכן לעשיית עושר ולא במשפט והטעיה צרכנית. עילות התביעה נגד פרטנר וסלקום הן התרשלות במניעת הגבייה הבלתי חוקית בגין המסרונים שנשלחו לחברי הקבוצה על ידי פופיק, הפרת התחייבויותיהן של החברות הסלולאריות כלפי לקוחותיהן, גזל והתעשרות שלא כדין.

בתובענה הייצוגית נטען כי עשרות אלפי לקוחות של חברות התקשורת צורפו ע"י אתר פופיק שלא כדין, ולאחר הרישום הפיקטיבי לאתר נשלחו ללקוחות אלו על בסיס יום יומי מסרונים מאתר פופיק, וחויבו בסך של 5 ש"ח על כל מסרון.

בימ"ש ציין כי מתוך מטרה לספק ללקוחותיהן מגוון של שירותי תוכן הן פרטנר והן סלקום מתקשרות עם ספקים העוסקים בריכוז שירותי תוכן מחברות שונות. על פי ההסדר הנהוג בין הצדדים, הלקוחות רוכשים את השירותים באופן ישיר מחברות התוכן – והשירות מועבר להם על ידי החברות הסלולאריות באמצעות הספקים. פרטנר וסלקום הן אלה שגובות מהלקוחות את התמורה עבור שירותי התוכן שחלקה מועברת הלאה לספק וממנה לחברת התוכן, והיתרה נותרת ברשותן. חברות טלכלל וסלקט שימשו במועדים הרלוונטיים לתובענות כספקיות תוכן של פרטנר וסלקום, ובין היתר העבירו ללקוחותיהן את שירותי  אתר ההיכרויות של פופיק.   

בימ"ש קבע כי התובעים עמדו בנטל השכנוע שלא נרשמו מיוזמתם לחברות באתר של פופיק, ומשכך גם לא הביעו את הסכמתם לגביית תשלום בגין המסרונים שנשלחו אליהם מהאתר. המשמעות של היעדר ההרשאה היא שפופיק פעלה שלא כדין כאשר הורתה לספקיות התוכן ולחברות הסלולאריות לחייב את הלקוחות בתשלום עבור המסרונים.

עוד קבע בימ"ש כי חברות התקשורת נושאות לכאורה בחובת זהירות כלפי לקוחותיהן בקשר עם גביית תשלום עבור שירותי תוכן –  שכן עצם העובדה שלקוחות החברות הסלולאריות מפקידות בידן אמצעים לחיוב חשבון בנק או כרטיס אשראי, מקימה חובת זהירות מצידן של החברות הסלולאריות כלפי הלקוחות כי ינקטו אמצעי זהירות סבירים למניעת גביה שלא כדין; והדברים נכונים שבעתיים שעה שאין חולק כי פרטנר וסלקום שילשלו לכיסן חלק מתוך התמורה שנגבתה עבור שירותי האתר של פופיק.

לסיכום, השופטת ענת ברון אישרה את הסכם הפשרה שסוכם בין שני הצדדים, במסגרתו יושבו סכומי החיוב לכל לקוחות החברות שחויבו בגין מסרונים מהאתר (5.5. מיליון ש"ח), לתובעים נפסק 1.5% מהסכום (82,500 ש"ח לכל אחד משלושה התובעים).

Creative Technology by inManage  |  בניית אתרים   |   פרנקל - משרד עורכי דין, רחוב מגל 36 סביון מיקוד: 5652836 טל: 0737-99-7797 פקס: 0737-99-7794   |   קישורים   |   תנאי שימוש