דיני אינטרנט - פורטל ישראלי למשפט ואינטרנט
מ"י 7818-08-11 מדינת ישראל נ' לשם
18.09.2011

בית משפט השלום תל אביב - יפו
בתאריך: 17/08/2011


מ"י 7818-08-11

בפני:
1. כב' השופט/ת מיכל ברק נבו
מבקשים:
1. מדינת ישראל
- נגד -
משיבים:
1. יאיר לשם
החלטה

החשוד שלפניי שוחרר ביום 4.8.11 בתנאים מגבילים, כפי שקבע כבוד השופט אבינור בהחלטתו מאותו יום. בין השאר, נקבע תנאי של מעצר בית מוחלט, לרבות פיקוח על ידי אחד משני הוריו בכל עת, אי החזקת מחשב כלשהו בבית במהלך התקופה, איסור על כניסה לרשת האינטרנט בדרך כלשהי בין באמצעות מחשבים ובין באמצעות מכשירי קשר כלשהם, וזאת עד ליום 13.8.11 בשעה 24:00. על החלטה זו הוגש ערר לכבוד השופט קפאח אשר אישר את ההחלטה והוסיף תנאי ערובה נוסף, לפיו אמו של החשוד תערוב לכך שהמשיב לא יגלוש באינטרנט בשום צורה שהיא, ולקיום התחייבותה תחתום על ערבות בסך 50,000 ₪.

ביום 12.8.11 האריך כבוד השופט ספיר את התנאי של מעצר הבית עד היום בשעה 12:00.

עתה, מבקשת המשטרה להאריך את מעצר הבית המוחלט למשך תקופה נוספת של 5 ימים, וזאת בהתבסס על מכתבה של הפרקליטה המטפלת בתיק, אשר סומן מבנ/1. הפרקליטה במכתבה מסבירה כי יש חומר בהיקף רב, מספר גדול של קורבנות, עליה ללמוד את החומר על מנת להגיש כתב אישום כאשר החשוד במעצר בית, והיא הוסיפה כי מסוכנותו של החשוד רבה בייחוד לאור העובדה כי הוא זה שיצר את הסוס הטרויאני בו השתמש, ושיכלל אותו במשך שש שנים. עוד הוסיפה, כי המסוכנות לא ניתנת לנטרול מבלי שהחשוד יהיה במעצר בית שם ניתן יהיה לוודא את הרחקתו ממחשב, כאשר הוא בפיקוח.

הסניגורית טוענת כי מדובר במעצר בית במשך תקופה מאוד ממושכת. היא מזכירה כי בהחלטות קודמות קבעו מותבים אחרים כי החשוד לא יכול לשבש את החקירה, מאחר ששיתף פעולה עם המשטרה ומאחר שהמחשבים אשר שימשו אותו, על פי החשד, לביצוע העבירות, נתפסו על ידי המשטרה. היא מציינת את הפגיעה הקשה של מעצר הבית הן בחשוד והן בהוריו, הצריכים לפקח עליו, וטוענת כי בצד הפגיעה הקשה – אין טעם במעצר בית זה.

שמעתי את טענות הצדדים, עיינתי בחומר שהוגש, לרבות החלטות המותבים הקודמים ועדותו של החשוד מאתמול, כמו גם עדות נוספת שהוצגה ממנה עולה כי היה נסיון מסוים של החשוד לשוחח עם מי שהוגדרה על ידי המשטרה כ"קורבן" לאחר ששוחרר לביתו.

אני מצטרפת למותבים הקודמים אשר ציינו את החומרה הרבה של העבירות בהן חשוד החשוד, הכוללות הכנת נגיף מחשב, החדרת נגיף מחשב, פגיעה בפרטיות, האזנת סתר שלא כדין וחדירה לחומר מחשב. מדובר בעבירות הדורשות תחכום לביצוען, ולכן לא זו בלבד שקמה עילת מסוכנות בשל טיבן של העבירות, אלא שמסוכנות זו קשה לאיון. חרף האמור, שוחרר החשוד למעצר בית, אך בגדר מעצר הבית נקבעו תנאים נוספים שמטרתם לאיין את המסוכנות האמורה. נקבע פיקוח של שני הוריו של החשוד, לסירוגין, הוטל עליהם לדאוג בין השאר לניתוק החשוד מרשת האינטרנט ולכך שלא יגלוש משום מקום באינטרנט. כבוד השופט קפאח אף הוסיף ערבות נוספת בסכום לא מבוטל, של אם החשוד, על מנת להבטיח את התנאי של איסור גלישה.

הפרקליטות מבקשת, כאמור, חמישה ימים לצורך הגשת כתב אישום.

אני סבורה כי בנסיבות הענין, לאור היקף החומר, חמישה ימים לצורך הגשת כתב אישום הם פרק זמן סביר.

אני סבורה כי אכן קיימת מסוכנות מעצם העבירות שביצע, על פי החשד, החשוד.

אף שקשה לאיין את המסוכנות האמורה, הדרך היחידה שאולי ניתן לעשות זאת היא בדרך שקבעו המותבים הקודמים, ואף שמדובר בפגיעה קשה הן בחשוד והן בהוריו, ואינני מזלזלת בכך כלל ועיקר, נראה לי כי יש לאפשר הגשת כתב אישום כאשר התנאים הללו ממשיכים לעמוד בעינם, ובית המשפט שידון אשר אליו יוגש כתב האישום, אם תוגש גם בקשה למעצר עד תום ההליכים או לתנאים מגבילים כלשהם – יתן דעתו להמשך הפגיעה האמורה ונחיצותה לאחר הגשת כתב האישום.

לאור כל האמור, אני מורה על הארכת תנאי השחרור כולם, לרבות מעצר הבית, עד ליום 21.8.11 בשעה 13:00.

ניתנה והודעה היום י"ז אב תשע"א, 17/08/2011 במעמד הנוכחים.

מיכל ברק נבו, שופטת


Creative Technology by inManage  |  בניית אתרים   |   פרנקל - משרד עורכי דין, רחוב מגל 36 סביון מיקוד: 5652836 טל: 0737-99-7797 פקס: 0737-99-7794   |   קישורים   |   תנאי שימוש