דיני אינטרנט - פורטל ישראלי למשפט ואינטרנט
נדחתה טענת גניבת עין בגין שימוש בשם מתחם דומה
20.09.2011

המבקשים  בבש"א 9741/07 מפעילים אתר אינטרנט "לימודים אינפו" המספק מידע אודות מוסדות לימוד והשכלה בארץ ובחו"ל תחת שם המתחם: www.limudim-info.co.il. המשיבים מפעילים אתר אינטרנט  "נרשמים" המספק אף הוא מידע דומה תחת שם המתחם: www.nirshamim.co.il .

בסמוך לשנת 2006 רכשו המשיבים שם מתחם: www.limudim.info המוביל את הגולש אל אתר האינטרנט "נרשמים". לטענת המבקשים זוהי הפרה של זכויותיהם.

בת.א 1698/07 תבעו המבקשים סעד הצהרתי, צו מניעה קבוע נגד המשיבים המונע שימוש בשם המתחם, שמות דומים לו וכן פיצוי כספי.

בבקשה זו עותרים המבקשים לצו הצהרתי זמני. כן עותרים המבקשים לאסור על המשיבים לעשות שימוש בשם המתחם לימודים ו/או בכל שם מתחם אחר הדומה לו ולבטל את הקישורית המעבירה את הגולשים אל אתר האינטרנט "נרשמים".

המבקשים מבססים את תביעתם על עילות של התערבות לא הוגנת, גניבת עין, גזל מוניטין, הפחתת מוניטין והתעשרות שלא כדין.

כדי לזכות בתביעתה בעילה של גניבת עין על המבקשת להראות כי השירות שהיא נותנת באתר האינטרנט "לימודים אינפו" צבר מוניטין וכי קיים חשש ששם המתחם לימודים יגרום לגולשים באינטרנט לחשוב שאתר האינטרנט "נרשמים" של המשיבים הוא אתר האינטרנט של המבקשים או קשור אליו.

לטענת המבקשים, יש ללמוד על המוניטין של אתר האינטרנט "לימודים אינפו" מכך שהמשיבים בחרו לרכוש את שם המתחם לימודים הדומה לשם המתחם של האתר האמור.

בית המשפט ציין כי אכן, אין דמיון בין שם אתר האינטרנט "נרשמים" של המשיבים לבין שם המתחם לימודים, אולם בהתחשב בכך ששם המתחם לימודים מורכב משמות גנריים ו/או שמות המתארים את השירות הניתן באתר האינטרנט "נרשמים", אין ברכישת שם המתחם כדי ללמד על המוניטין של אתר האינטרנט "לימודים אינפו".

 בית המשפט קבע כי אתר האינטרנט "לימודים אינפו" לא רכש מוניטין באופן המצדיק הפקעת שמות הצירוף "לימודים אינפו" מבעלי אתרי אינטרנט העוסקים במתן שירותי מידע בתחום הלימודים.

בית המשפט ציטט את בע"א 5792/99 תקשורת וחינוך דתי-יהודי משפחה (1977) בע"מ - עיתון "משפחה" ואח' נ' אס.בי.סי פרסום, שיווק וקידום מכירות בע"מ - עיתון "משפחה טובה" ואח', פ"ד נה   (3) ע' 933, בע' 949, (להלן: "עניין משפחה") נקבע:

"הציבור אינו עולם - גולם, והקוראים עיתונות יודעים כי אותה מילה עצמה יכולה שתתאר מוצרים שונים באותו ענף. וגם אם אמרנו שיש חשש-מה לטעות, נטילת סיכון זה ראויה ולו למען התחרות החופשית וחופש העיסוק של הכלל; שהיחיד לא יפקיע לעצמו מן הציבור ומן המתחרים מילה או שם אך בשם אותו חשש מסוים להטעיה." 

כלומר שם המתחם לימודים אכן דומה לשם המתחם של אתר האינטרנט לימודים אינפו, אולם שמות המתחם אינם חזות הכל וציבור הגולשים אינו עולם - גולם.

נראה לכאורה שדי בהבדלים שבין שם המתחם של המבקשים www.limudim-info.co.il. לבין שם המתחם לימודים www.limudim.info כדי למנוע טעות מגולש המעוניין להגיע ישירות לאתר האינטרנט "לימודים אינפו" של המבקשים.

עוד הוסיף בית המשפט כי בנסיבות העניין, אפילו קיים חשש מה שגולש יטעה וישתמש בטעות בשם המתחם לימודים במקום בשם המתחם של אתר האינטרנט "לימודים אינפו", אין בכך כדי להצדיק הפקעת צירוף המילים "לימודים אינפו" מבעלי אתרי האינטרנט או מהציבור הרחב.

הבקשה נדחתה והממבקשים חויבו בסך של 20,000 ₪ הוצאות בקשה ושכ"ט.

Creative Technology by inManage  |  בניית אתרים   |   פרנקל - משרד עורכי דין, רחוב מגל 36 סביון מיקוד: 5652836 טל: 0737-99-7797 פקס: 0737-99-7794   |   קישורים   |   תנאי שימוש