דיני אינטרנט - פורטל ישראלי למשפט ואינטרנט
9,000 ש"ח פיצוי למי שנשלחו אליו פרסומים לדואר האלקטרוני ללא אישורו
03.11.2011
ת"ק 29801-11-09 עוסקת במשלוח דואר זבל פרסומי. במסגרת התביעה עתרה התובעת, גברת עינת חורשי, פיצויים בסך 16,000 ש"ח לפי חוק התקשורת (בזק ושידורים) תשמ"ב – 1982. חורשי העידה כי נשלחו לשתי כתובות דואר אלקטרוניות השייכות לה  הודעות פרסומיות, בניגוד לחוק.

הפרסומים הפנו לעיתון משרות חינם, בשם ג'ובי פרי, שמציע משרות לגולשים, ללא תשלום תמורה אך לטענת חורשי, למרות שהדיוורים הפנו לג'ובי פרי, בפועל הם פרסמו את אתר ג'ובי, שהוא אתר המציע לגולשים שירותים שונים . 

כאשר קיבלה היא את הדיוורים הראשונים, לחצה על כפתור ההסרה, אך ללא הועיל. לאחר מכן אף פנתה למנהל האתר כמה פעמים ולאחר שטען כי אין אלו פרסומים לפי החוק הבטיח כי היא תוסר מרשימת התפוצה. למרות האמור, לאחר אותה תכתובת, נשלחו דיוורים נוספים.

הנתבע טען לחוסר תום לב של חורשי, העובדת, לטענתו, עם אתרים המתחרים לאתר ג'ובי. טענה שהכחישה חורשי, ואף ציינה שכיום אינה עובדת באתרים אלו.

צוין כי טענת הנתבע לא הוכחה, ומכל מקום, מעת שאין מחלוקת שהמיילים נשלחו לכתובתה של חורשי, הרי ההכרעה אינה צריכה להיות לנוכח טענות (שלא הוכחו) בדבר זהותה של התובעת, אלא לגופם של המיילים.

מכאן התמקד הדיון בטענת הנתבע כי המיילים שנשלחו אינם בגדר דבר פרסומת לפי החוק.

הוזכר כי "דבר פרסומת" הוגדר בסעיף 30 א' לחוק כמסר המופץ באופן מסחרי, שמטרתו לעודד רכישת מוצר או שירות או לעודד הוצאת כספים בדרך אחרת.

התקבלו טענותיה של חורשי, לפיהן המיילים הפנו לעמוד ממנו ניתן היה לגשת לאתר ג'ובי, המעודד רכישת שירותים.

לסיכום, חוייב הנתבע לשלם לחורשי סך של 9,000 ש"ח וכן את הוצאות המשפט בסך של 500 ש"ח.

Creative Technology by inManage  |  בניית אתרים   |   פרנקל - משרד עורכי דין, רחוב מגל 36 סביון מיקוד: 5652836 טל: 0737-99-7797 פקס: 0737-99-7794   |   קישורים   |   תנאי שימוש