דיני אינטרנט - פורטל ישראלי למשפט ואינטרנט
בית משפט קבע כי החברה תפצה בגין פרסום מטעה
08.11.2011
ת"ק 26278-06-11 אריה אלפונס סעדה נ' חברת סמ-ליין בע"מ הינה תביעה בסכום של 5,100 ₪ לפיצויים בגין עגמת נפש וטענה להטעיה, בשל אספקת מקרר בעל נפח קטן מזה אותו סבר התובע, אלפונס, כי הינו רוכש בהתאם לפרסומים של חברת סמ-ליין.

לטענת אלפונס, הוא רכש את המקרר בהנחה שנפח המקרר 613 ליטר, וזאת על בסיס פרסום באינטרנט באתרים להשוואת מחירים וכן באתר של סם-ליין עצמה.

גם בתעודת המשלוח ב-"תיאור הפריט", נרשם כי מדובר במקרר 613 ליטר. הסתבר שבתווית האנרגיה, וכן בלוחית מתכת המודבקת בדופן תא המזון, נרשם כי נפח המקרר 556 ליטר.

סמ-ליין טענה כי יש לדחות את התביעה וכי טרם רכישת המקרר, אלפונס ראה את המקרר והתרשם ממידותיו. בנוסף, לאלפונס אין טענות ביחס למקרר עצמו והוא אף אינו חפץ בביטול העסקה. לטענת סמ-ליין למידת הנפח המדויקת (נטו), לא הייתה השפעה על רכישת המקרר.

כמו כן, לטענתה, קיימות מס' שיטות מדידה למדידת נפח של מקררים ולכן קבע התקן הישראלי כי מותרת סטייה של 3% בין נתוני מדידת היצרן לבין נתוני מדידת מכון התקנים.

אלפונס הסביר כי סכום תביעתו חושב ע"פ 10% משווי המקרר לתקופת שימוש סבירה של 10 שנים. 

הוזכר סעיף 2 לחוק הגנת הצרכן התשמ"א- 1981 הקובע כי עוסק לא יעשה דבר, במעשה או במחדל, העלול להטעות צרכן בכל עניין מהותי בעסקה. אין ספק כי נפח של מקרר הינו עניין מהותי. 

גם אם קיימות שיטות מדידה שונות, וגם אם מכון התקנים מאלץ יבואן להדביק על המקרר תעודה המעידה על הנפח שנקבע ע"י מכון התקנים ואשר הוא נפח הקיבול לאחסון בפועל, אין בכך כדי לפטור מפרסום מדויק אשר יציג מידע כולל, המביא את כל הפרטים הרלוונטיים,לרבות נפח נטו, לידיעת הצרכן.

הטענה כי מכון התקנים מאשר סטייה של 3% בין מדידת יצרן למדידת מכון התקנים, אינה רלוונטית, שכן במקרה הנ"ל מדובר על סטייה של למעלה מ-9% ולא בשיעור הנמוך המותר לטענת סמ-ליין.

הודגש כי חובה היה על הנתבעת להתאים ולפרסם את הנתונים המדויקים והמלאים בעת שיווק ופרסום המקרר וזאת למניעת הבנה מוטעית של לקוח לגבי המוצר אותו הינו רוכש.

התקבלה טענתה של סמ-ליין על כך שבתווית האנרגיה המודבקת על המקרר הופיעו המידות לנפח הנכון ואלפונס אף יכול היה לבדוק את המקרר בטרם רכישתו. לפיכך ניתן לראות רשלנות תורמת בכך שאלפונס לא הבחין ולא בירר מה סיבת השוני בין הנפח המופיע בפרסום לנפח המצוין בתווית האנרגיה.

נאמר כי הפיצויים על פי אלפונס חושבו באופן מופרז ולבסוף נפסק כי סמ-ליין תשלם לאלפונס סכום של 650 ₪ בלבד  וכן תישא בהוצאותיו בסכום של 250 ₪.

בעוד שבית המשפט שם דגש על פרסום מדוייק של המוצרים, על אחריותו של הצרכן לוודא פרטים אודות המוצר לפני הקנייה, ואם לא עשה כן, זוהי רשלנות תורמת.

Creative Technology by inManage  |  בניית אתרים   |   פרנקל - משרד עורכי דין, רחוב מגל 36 סביון מיקוד: 5652836 טל: 0737-99-7797 פקס: 0737-99-7794   |   קישורים   |   תנאי שימוש