דיני אינטרנט - פורטל ישראלי למשפט ואינטרנט
אחריות משותפת בעסקה של בנית אתר אינטרנט
11.01.2012
בניית אתר אינטרנט  היא העבודה לשמה התקשרו הצדדים בת"א 12573-09, כאשר מזמינת האתר, התובעת, סיירוקס ישראל בע"מ, העוסקת ביצור ושיווק כלי יהלום, הזמינה את האתר מהנתבעת, חב' אג'נט אינטראקטיב נטוורק בע"מ. בין החברות לא נחתם חוזה של ממש אלא רק התכתבויות בדואר אלקטרוני ובסופו של יום, לאחר כשנתיים, ההתקשרות בניהן נכשלה.

בניית אתר האינטרנט קיבלה בהזמנת העבודה פחות מ – 20 שרות קצרות של ארבע חמש מילים בכל שורה. בין השירותים הכלולים היה למשל א. "אפיון טכני" ו-ב. "פיתוח תוכנה בהתאם לאפיון". שתי נקודות האלה הן עיקריות ומשמעתיות לאתר אינטרנט, במיוחד כאשר ברור מאליו שסיירוקס שרצו לבנות את האתר לא בדיוק הבינו את שיכולים הם לבקש. אולם דבר לא נאמר מלבד מילים בודדות אלו.

מהודעות הדואר האלקטרוני שהועברו בין הצדדים והוצגו בפני בית המשפט נהיר כי בסיירוקס לא הבינו בדיוק מה הם רוצים, על מה הם משלמים, ומה אין זה פשוט ואולי בלתי אפשרי לעשות.

סיירוקס טענה כי הנתבעת איננה מומחית, איננה מבינה בתחום והתנהלה כנגדה "בחוסר תום לב מוחלט ובחוסר מקצועיות".

לעומת זאת, החברה הנתבעת טענה כי היא מומחית, מבינה ועשתה כל שניתן לטובת סיירוקס, לא רק זאת אלא שלטענתה עבדה יותר שעות משתכננה והכל כדי לא להיקלע לחיכוכים.

נדחו טענות סיירוקס בדבר חוסר המקצועיות של החברה הנתבעת כיוון שלא הוגשה חוות דעת מומחה לעניין. הטענות בדבר חוסר יכולתה ליהנות מיתרונות אתר אינטרנט וכן הטענה בדבר אובדן הכנסות גם הן נדחו, מכיוון שלדברי בית המשפט יכלה סיירוקס לפנות למתכנת אחר בכל עת אך לא עשתה כן.

עם זאת הובהר כי אשמתה של החברה הנתבעת היא בכך שבהצעה המקורית שלה לא הסבירה היטב לסיירוקס מה יכולה היא לעשות, מה יהיה יקר מאוד לעשות, ולמה בכלל ניתן לצפות.

הכלל הוא שמומחה המספק שרות למי שאינו מומחה אינו יכול להטיל אחריות על מבקש השרות ולומר לו מדוע ביקשת כך ולא אחרת. כאן יש לחלק את האשמה בין הצדדים שכן חלק מהאחריות מוטלת כמובן על סיירוקס.

לאור כל אלו, הוערכה אחריות החברה הנתבעת בכ – 25% מהסכום ששילמה סיירוקס (דהיינו 25% מהסך של 40,261 ₪). רכיבי התביעה האחרים נפסקו כלא רלוונטיים.

Creative Technology by inManage  |  בניית אתרים   |   פרנקל - משרד עורכי דין, רחוב מגל 36 סביון מיקוד: 5652836 טל: 0737-99-7797 פקס: 0737-99-7794   |   קישורים   |   תנאי שימוש