דיני אינטרנט - פורטל ישראלי למשפט ואינטרנט
שימוש פרובוקטיבי בצילומי דוגמנות הינו פגיעה בפרטיות
14.01.2012
סרטונים שעלו לאתר האינטרנט אליהם הצטלמה התובעת, אליזבת פארן, במסגרת עבודת דוגמנות לצורך משחק סלולרי, הם נושא ת"א 162477-09, בה הנתבעים הם חן מסיקה, סוכן הדוגמנות, והחברה שהזמינה את הצילומים , טריפליי תוכן דיגטלי בע"מ.

לדברי פארן, שם המשחק הסלולרי כפי שנמסר לה היה "הדייט המושלם" ולא "הדייט הלוהט", נמסר לה שהצילומים לא יהיו "זולים" אך "סקסיים", וכי יהיה ברור כי היא אינה מחפשת דייט אלא מדובר במשחק בלבד, וגם אם תתבקש, לאחר מכן, לקיים "דייט" עם מי מהצופים, הרי מדובר ב"דייט" מבויים. פארן היתה, אותה עת, אישה נשואה. כשנתבקשה התובעת לרקוד מול המצלמה, סירבה לכך. היא אף פסלה חלק מהשאלות שהופנו אליה.

לאחר כחצי שנה נודע לתובעת כי הסרטונים, שלה ושל חברותיה, פורסמו ברשת האינטרנט באתר FLIX.CO.IL, כסרטונים "בעלי אוריינטציה מינית גסה". פארן פנתה אל הסוכנות בבקשה להוריד את הסרטונים אך נענתה בשלילה, גם כשפנתה לחברת טריפוליי, בטענה כי מדובר בחוזים חתומים ושטריפליי אף הפיצה את המשחק לאתרים נוספים.

לאחר פניה אף למנהל חב' "תפוז אנשים בע"מ", מפעילת אתר FLIX, הוחלט להסיר הן את הסרטונים והן את המשחק כולו מהאתר. המשחק המשיך להתנהל רק בחברות הסלולר, עוד מספר חודשים, ולאחר מכן הורד גם משם.

פארן טוענת כי הסכמתה לצילומים הושגה במצגי שווא. בנוסף הכיתוביות באתר היו פוגעניות, תוך הצגת פארן כאישה זולה המחפשת "גבר לבילוי".  לטענתה, נגרם לה נזק ממשי ועל כן חייבים  הסוכנות ובעליה לפצותה בגין נזק זה, וזאת מכח האמור בסעיף 1 ו- 7 לחוק איסור לשון הרע, תשכ"ה - 1965, ומכח האמור בסעיף 2(4), יחד עם סעיף 4 לחוק הגנת הפרטיות, תשמ"א - 1981, וכן מכח האמור בסע' 3(5) ו- 6 לחוק למניעת הטרדה מינית, תשנ"ח - 1998.

נקבע כי הכנת הסרטונים עצמם, והצגתם ברשת או בסלולר, אינה מגיעה כדי עוולה אזרחית כלשהי. אולם לא כך המצב בהוספת הכותרות והכיתוביות, הטקסט המופיע באתר הפרסום, בצמוד לסרטונים. שני הדברים יחדיו, עולים כדי כל אחת מהעוולות נשוא התובענה.

הובהר כי הרמזים הבוטים, הסקסיסטיים, ההופכים את הדוגמנית לחפץ המוצע לצופים לצורך "דייטים לוהטים", הכינויים והשפה, אינם אלא לשון רע, פגיעה בפרטיות והטרדה מינית, ואין לקבל כל טענה על הסכמה מפורשת או מכללא לתוכן הפרסום.

נקבע כי האחראיים הם החברה טריפוליי אך לא סוכן הדוגמנות מסיקה.

בקביעת הפיצוי הוזכרו דברי כב' הנשיא דאז, א' ברק, מטרת הטלת הפיצוי בגין לשון הרע הינה הן בהחזרת הנפגע למצבו עובר לפרסום, והן למטרת חינוכו של הציבור הרחב ולהביא להפנמתו את ערך הפגיעה בערכים מוגנים אלו של שם טוב והגנת הפרטיות. לכך יש להוסיף את ערכי החברה בה אנו חיים למניעת כל הטרדה מינית, בכל דרך שהיא.

הנתבעים ישלמו לפארן 50,000 ₪ בתוספת של 7,500 ₪ הוצאות משפט ושכ"ט.

Creative Technology by inManage  |  בניית אתרים   |   פרנקל - משרד עורכי דין, רחוב מגל 36 סביון מיקוד: 5652836 טל: 0737-99-7797 פקס: 0737-99-7794   |   קישורים   |   תנאי שימוש