דיני אינטרנט - פורטל ישראלי למשפט ואינטרנט
שנה וחצי מאסר בפועל לרופא ילדים שהורשע בפרסומי תועבה
27.03.2012
פרסום והחזקת דברי תועבה (סרטי פורנוגרפיה בהם מופיעים קטינים) הן העבירות בהן הורשע הנאשם בת"פ 46429-10-10  , רופא ילדים במקצועו, אשר נהג לגלוש באינטרנט, באמצעות תוכנה המאפשרת למשתמשים בה לשוחח עם גולשים אחרים ולהחליף עימם קבצי מחשב. רופא הילדים ביקש מגולשים באינטרנט סרטים ותמונות תועבה בהם הופיעו קטינים, והציע לאחרים את פרסומי התועבה שהיו שמורים במחשבו, ושהיו זמינים לגולשים באמצעות התוכנה. זהו הדיון בדבר גזר דינו של הרופא.

הוגשו המלצות רבות אודות רופא הילדים, הן מרופאים והן ממטופלים, ומסמכים רבים נוספים, הפרוסים על גבי שנים רבות, כאשר בכולם יש תשבוחות אודות הרופא, אופיו ותפקודו. עוד הוגשו מסמכים רפואיים בנוגע למחלת הקרוהן ממנה סובל הנאשם, מסמכי אימוץ בנוגע לבנו ודו"ח פסיכולוגי אודות הנאשם עצמו. בנוסף, הגיש הרופא חוות דעת פרטית, בעניין הערכת מסוכנות, שנערכה לו ע"י ד"ר לנדא ליאוניד, פסיכיאטר מומחה בו סיכם ד"ר לנדא, שרמת מסוכנותו המינית של הנאשם היא נמוכה מאוד.

בטיעוניה לעונש הדגישה המאשימה, היא המדינה, את החומרה שבמעשי הנאשם, את הסכנה העולה ממעשים אלה כלפי קטינים בעולם כולו, את כמות הסרטים הגדולה מאוד שבה החזיק הנאשם, את החומרה היתרה שבעבירת ההפצה של חומר התועבה ואת הערכת המסוכנות שהוגשה מטעם המדינה, וביקשה להעדיפה על פני זו שהוגשה מטעם הנאשם. 

בסוף טיעוניה עתרה המדינה להטיל על הנאשם עונש של מאסר בפועל משמעותי, מאסר מותנה וקנס לשיקול דעת בית המשפט.  

הרופא עתר לאמץ את המלצת שירות המבחן, ולהסתפק בענישה הצופה את פני העתיד, בשילוב העמדת מרשו בצו פיקוח של שירות המבחן, ולחילופין - להטיל מאסר שניתן לרצותו בעבודות שירות.  

בית המשפט הדגיש כי העבירות שבהן הורשע הרופא, הן עבירות חמורות ביותר. הנאשם החזיק ברשותו כ- 190,000 סרטי פורנוגרפיה בהם שותפים ילדים, ולעיתים בגיל רך מאוד. המדובר בכמות אדירה של סרטים, ויש בכמות מעין זו כדי להעיד על האובססיה של הרופא בצפייה בסרטים אסורים מעין אלה.

עוד נאמר כי החזקת סרטי פדופיליה והפצתם עלולה לעודד אחרים ליצור סרטים מעין אלה, תוך ניצול והתעללות מינית בקטינים, שיש ואינם מבינים עד תום את ההשלכות הנובעות מהשתתפותם בסרטי פורנוגרפיה, על המשך חייהם ועל שלמות גופם ונפשם. ניצול קטינים לצורך תעשיית סרטי מין עלולה לעוות אצל אותם קטינים את תפיסת מהות יחסי המין, דבר העלול ללוות אותם שנים רבות, ולפגוע באורח חייהם. 

כן הודגשה הקלות הבלתי נסבלת בגישה לאתרי האינטרנט, לשם הורדת סרטים פורנוגראפיים בהם שותפים קטינים, אשר הביאה את המחוקקים בכל רחבי הגלובוס, לחקיקת חוקים המגבילים חופש תנועה זה.

הוסבר כי הטלת ענישה מקילה עלולה להחמיץ את המסר החד משמעי, שיש להעביר לכל אותם מפיצי חומר תועבה בו מעורבים קטינים - שמעשיהם בלתי נסלחים, ושעושיהם יורחקו מהחברה לזמן ממושך. אמנם לא קל לנתק אדם נורמטיבי מסביבת חייו הטבעית, ואולם, זו הדרך היחידה והנכונה ביותר להביע את הסלידה ממעשיו, עת פגע בערכי חברה יקרים מכול. פגיעת הנאשם בקטינים עלולה להשחיתם, והשחתתם עלולה לפגוע קשה בכל אחד ואחד בחברה, שתאלץ להתמודד עם אנשים פגועים ולטפל בהם בכדי לשקמם. הנטל שמעשי הנאשם עלול להטיל על החברה הוא כבד מנשוא, והדרך להתגבר על כך היא באמצעות הטלת ענישה מכאיבה.

מכל הנאמר לעיל ובשל חומרת העבירות בפרסום והפצת דברי תועבה בהם מצולמים קטינים נגזר על רופא הילדים מאסר בפועל למשך 18 חודשים וכן מאסר על תנאי למשך 6 חודשים, אשר יופעלו אם יעבור אחת או יותר מהעבירות בהן הורשע בתיק זה, וזאת תוך 3 שנים מיום שחרורו.

Creative Technology by inManage  |  בניית אתרים   |   פרנקל - משרד עורכי דין, רחוב מגל 36 סביון מיקוד: 5652836 טל: 0737-99-7797 פקס: 0737-99-7794   |   קישורים   |   תנאי שימוש