דיני אינטרנט - פורטל ישראלי למשפט ואינטרנט
בית המשפט פסק פיצוי בסך 6,000 ₪ עבור 9 הודעות דואר ספאם
16.07.2009

השופט שאול מנהיים מבית המשפט לתביעות קטנות בראשון לציון פסק  בת"ק 660/09  באומן חגי נגד ס.ט. סופרטרייד בע"מ כי הנתבעת הטרידה את התובע באמצעות שליחת  9 הודעות זבל (ספאם) בניגוד לתיקון 40 לחוק התקשורת (בזק ושידורים), תשמ"ב- 1982, ותפצה את התובע בסך של 6,000 ₪.

כאמור בסעיף 30 א' לחוק האמור, שיגור דבר פרסומת ביודעין בניגוד להוראות הסעיף נותן בידי בית המשפט סמכות לפסוק בשל כל הפרה פיצויים בסך שלא יעלה על 1,000 שקלים לכל דבר פרסומת.
התובע טען בכתב התביעה, כי ביקש מן הנתבעת להסיר אותו מרשימת תפוצת הפרסום שלה מספר פעמים, ומשלא עשתה כן, החליט התובע להגיש כנגדה תביעה.

בפסק הדין מציין השופט מנהיים כי: " דומה שזו דרך נאותה מצד אחד לא להפריז ולא למצות בכל מקרה את מלוא חומרת הדין ומצד שני להעביר מסר חד משמעי למי שפועלים תוך הפרה חוזרת ונשנית של החוק בהינתן העובדה שמדובר בפעילות שמי שמבצע אותה פועל כאמור בסביבה עסקית, ממניע עסקי ולתועלת עסקית. בכך ינתן ביטוי נאות לאינטרסים המנויים בחוק כאינטרסים שיש לשקול שמטרתם לעודד אכיפת החוק בדרך הזו של אכיפה פרטית על ידי הגשת תביעות אזרחיות, ולהרתיע מפני הפרת החוק שכן את החוק הזה קל מאוד להפר במובן זה שמדובר בפעולה שעלותה נמוכה מאוד והיקפה יכול להיות עצום".

יש לציין כי כיום בתי המשפט מקפידים על תיקון החוק הואיל ושליחת דואר ספאם מהווה מטרד עבור אנשים רבים. בפסקי הדין האחרונים נראה כי המגמה היא להעניק פיצוי עבור מי שרואה עצמו נפגע בעקבות קבלת דואר ספאם וזאת בכדי למנוע שליחת דואר מסוג זה באמצעות מתן פיצוי כספי לנפגע.

Creative Technology by inManage  |  בניית אתרים   |   פרנקל - משרד עורכי דין, רחוב מגל 36 סביון מיקוד: 5652836 טל: 0737-99-7797 פקס: 0737-99-7794   |   קישורים   |   תנאי שימוש