דיני אינטרנט - פורטל ישראלי למשפט ואינטרנט
וועדת הפיצויים והתגמולים קבעה כי ניתן לתבוע פיצויים על פטנט שהומצא במהלך העבודה למרות סעיף בחוזה האוסר זאת.
28.02.2010

אתר גלובס מדווח כי, הוועדה לפיצויים ותגמולים של רשם הפטנטים הפועלת מכוח חוק הפטנטים, התשכ"ז - 1967, קבעה כי עובדים יוכלו לתבוע פיצויים בגין פטנטים שפיתחו במהלך העבודה וזאת למרות סעיף בהסכם העבודה שאוסר על תביעת פיצויים.

לפי חוק הפטנטים, התשכ"ז - 1967 (סעיף 132), עובד שבמסגרת עבודתו פיתח פטנט או המצאה למטרת החברה, אינו זכאי לתשלום מעבר למשכורתו שכן הדבר נכלל במסגרת עבודתו ועל כך הוא מקבל שכר עבודה. יחד עם זאת, לעובדים הייתה עד היום את האפשרות לערער לוועדת הפיצויים והתגמולים, וועדה שקיימת מכוח חוק הפטנטים כאמור שבראשה עומד שופט ביהמ"ש העליון ותפקידה להכריע בנוגע לתגמולים ופיצויים, ולדרוש פיצויים מעבר למשכורת הרגילה על פטנט או המצאה שפיתחו.

כיום, החברות נוהגות להחתים את עובדיהם על ס' בחוזה שאומר כי כל פטנט או המצאה של עובד בחברה שייך אוטומטית לחברה וכי לא תינתן אפשרות לתבוע פיצויים דרך הוועדה.

ההחלטה הנוכחית קובעת כי למרות הסעיף המקפח בחוזה העבודה, תינתן האפשרות לעובדים לפנות לוועדת הפיצויים והתגמולים ולדרוש פיצויים.

Creative Technology by inManage  |  בניית אתרים   |   פרנקל - משרד עורכי דין, רחוב מגל 36 סביון מיקוד: 5652836 טל: 0737-99-7797 פקס: 0737-99-7794   |   קישורים   |   תנאי שימוש