דיני אינטרנט - פורטל ישראלי למשפט ואינטרנט
ביהמ"ש: "סמכות השיפוט בתביעות אינטרנט היא כלל מדינתית"
13.04.2010

בית המשפט לתביעות קטנות בנצרת (ת"ק 20383-02-10 שמחת הלב איגוד הליצנים הרפואיים נ' רוברטו אליאס פיכטנהולץ) דחה בקשה לדחיית התובענה מחמת חוסר סמכות מקומית.

מפסק הדין עולה כי, המשיב התקשר עם המבקשת, עמותה המשווקת קורסים לליצנות רפואית טיפולית בישראל ומנהלת פורום בנושא באתר אינטרנט. לטענתו, הוא רכש מהמבקשת קורס ליצנות רפואית. המשיב טען כי לאחר שסיים את הקורס, נחסמה גישתו לפורום וכי הדבר מהווה הפרה של ההסכם שכרת עם המבקשת.

המבקשת טענה כי המשיב שילם עבור הקורס ברחובות, אך ביצע את הקורס בסניף בת"א ומשכך, יש לדחות את התובענה מחוסר סמכות מקומית.

ביהמ"ש ציין כי, "בפסיקה אומצה בדרך כלל העמדה, כי האינטרנט הינו חסר מקום. בפסיקה נקבע, כי במרבית המקרים סמכות השיפוט בתביעות אינטרנט היא כלל מדינתית ונתונה לכל בית משפט במדינה (בש"א (מחוזי י-ם)    2841/03 רעות אלקטרוניקה ורכיבים בע"מ נ' מראות אימאג' בע"מ). מפעיל פורום באינטרנט נהנה מיכולתו להגיע לכל אדם במדינה. הצד השני של המטבע הינו חשיפתו לתביעות ברחבי המדינה".   

והוסיף כי, "כמו כן, בתקנות שיפוט בתביעות קטנות (סדרי דין) נקבע, כי אין תוקף לתניית שיפוט בתביעות קטנות. המחוקק הביע רצונו לאפשר לתובעים בתביעות קטנות למצות את זכויותיהם בקלות. דבר זה מקבל משנה תוקף מקום בו עסקינן בתביעות הנוגעות לאינטרנט. כאמור, האינטרנט מגיע לכל מקום במדינה. קביעה, כי תביעות בנושא אינטרנט יוגשו במקום מושבו של הנתבע וכי מקום ההתקשרות הינו מקום מושבו של הנתבע תביא לכך שתובעים רבים לא יעמדו על זכויותיהם".

ביהמ"ש פסק כי דין הבקשה להידחות.

Creative Technology by inManage  |  בניית אתרים   |   פרנקל - משרד עורכי דין, רחוב מגל 36 סביון מיקוד: 5652836 טל: 0737-99-7797 פקס: 0737-99-7794   |   קישורים   |   תנאי שימוש