דיני אינטרנט - פורטל ישראלי למשפט ואינטרנט
אנונימיות ברשת טוקבקים
20.06.2010

עיתון "דה מרקר" מדווח על הכנס שעסק ב"אתיקה של הטוקבקים: היבטים משפטיים ותקשורתיים". בכנס, אמרה ד"ר מיכל אגמון, שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, כי השיח הציבורי נקבע במידה רבה על ידי סטודנטים למשפטים ופסיכולוגיה שמסננים טוקבקים.

בית המשפט העליון פסק השנה בעד האנונימיות ברשת. שם נאמר כי האפשרות של הגולשים להגיב באנונימיות היא חלק מחופש הביטוי. "האינטרנט הוא 'כיכר העיר' החדשה שהכל שותפים לה. המדיום החדש - המרחב הווירטואלי - מצוי בכל ופתוח לכל... זהו אפוא אמצעי דמוקרטי מובהק, המקדם גם את עיקרון השוויון ומציב מחסום בפני התערבות שלטונית ובפועל רגולטיבית בחופש הביטוי".

לגישתה של אגמון-גונן, האינטרנט מציב קשיים בנוגע לטוקבקים, הקושי לאתר את הטוקבקיסט שלא ידוע היכן הוא או מיהו והגלובליות של הרשת: "מי ישפוט מצב שבו אדם נמצא במדינה מסוימת והנפגע באחרת? יש מקלטי אינטרנט, כמו מקלטי מס. היה פסק דין בשוודיה שסגר אתר אינטרנט, אז המפעיל עבר להולנד".

השופטת חוששת ממצב בו הגולשים יפחדו להתבטא ברשת. כפתרון היא מציעה שבית המשפט יעסוק רק במקרים בהם הצד התובע הצליח לאתר את הטוקבקיסט הנתבע. "בתי משפט לא יודעים לטפל במצבים שבהם אין צד שני".

עו"ד חגית בלייברג הציעה "שינסה התובע למצוא את הגולש האנונימי קודם כל בעצמו, ספקי הגישה יכולים לסייע, אבל שהם לא יהיו הכתובת הראשונה". והוסיפה: "עדיין מנסים להטיל על הספק אחריות שלא קיימת. קיים חשש שבהיעדר היכולת למצוא את הגולש יחפשו את הספק, וכאן צריך התערבות חקיקתית".

ד"ר נעמה כרמי מאוניברסיטת חיפה, העוסקת בטכנולוגיה ובזכות לפרטיות, אמרה כי: "הדיבור האנונימי הוא מתכון לחוסר אחריות ואי עמידה מאחורי דבריך. כולם מכירים את ההשתלחות והיד הקלה על המקלדת. שוכחים שיש בני אדם בצד השני. כל אחד מאתנו יעז לכתוב באופן אנונימי דברים שלא היה אומר לאדם בפניו. טוקבק דומה למה שאנשים מרשים לעצמם לומר מאחורי הגב". והוסיפה כי היא מודעת לכך שלכתיבת הטוקבקים בעילום שם יש ערך גבוה, אבל קשה לה להתייחס ברצינות לתגובות אנונימיות.

ד"ר אלעד אורג מאוניברסיטת תל אביב והמרכז הבינתחומי בהרצליה, חושב אחרת: "האנונימיות מאפשרת קצת חתרנות וגורמת לכל הדברים שבגללם אנו אוהבים את הרשת". לדבריו, היצירתיות והדמיון שמתאפשרים מכתיבת טוקבקים אנונימיים מונעים את הבינוניות שנגרמת מתגובות מזוהות".

Creative Technology by inManage  |  בניית אתרים   |   פרנקל - משרד עורכי דין, רחוב מגל 36 סביון מיקוד: 5652836 טל: 0737-99-7797 פקס: 0737-99-7794   |   קישורים   |   תנאי שימוש