דיני אינטרנט - פורטל ישראלי למשפט ואינטרנט
חשיפת שמות גולשים של גוגל
08.07.2010

בית המשפט העליון, בשבתו כבית משפט לערעורים אזרחיים, דחה את הבקשה של חברת ברוקר טוב לחשוף את זהותו של בעל חשבון "ג'ימייל" כדי שיוכלו לתבוע אותו על הפרת סימן מסחר, בע"א 1622/09 גוגל ישראל בע"מ נ' חב' ברוקרטוב.

חברת ברוקרטוב ביקשה מבית המשפט המחוזי בתל אביב להורות לחברת גוגל לחשוף את פרטיו של אדם בעל חשבון ג'ימייל. לטענת החברה, שבבעלות עידו סמואל, בעל חשבון זה הפר את סימן המסחר שלה באמצעות אתר שאותו הוא מחזיק.

במסגרת פסק-הדין נשוא ערעור זה הורה בית המשפט המחוזי בתל אביב-יפו למערערת לחשוף את כתובת ה- IP של גולש אנונימי באינטרנט, אשר מבקשים לפתוח בהליכים משפטיים נגדו. 

בשבוע שעבר החליטו השופטים ריבלין, גרוניס והנדל לקבל את הערעור. השופט ריבלין דן בפסק דינו שבו דחה את בקשת רמי מור להורות לחברת התקשורת ברק לחשוף פרטים של גולשים על מנת שיוכל להגיש תביעת דיבה נגדם: " נקבעה בו ההלכה העקרונית לגבי חשיפת פרטיהם של גולשים אנונימיים ברשת האינטרנט. בפסק-הדין בעניין מור נדונה שאלת סמכותו של בית המשפט להורות לצד שלישי לסייע באיתור נתבע פוטנציאלי על-ידי חשיפת פרטים אודות זהותו. כמו-כן נדונה שאלת האיזון הראוי בין ההגנה על האנונימיות ברשת, על יתרונותיה בקידום חופש הביטוי ובשמירה על הפרטיות, לבין הזכות לשם טוב, המוגנת במסגרת עוולת לשון הרע. במקרה שלפנינו, לעומת זאת, לא הזכות לשם טוב היא שנפגעה כי אם קניינם הרוחני של המשיבים".

בפסק הדין קבע השופט ריבלין כי לא קיימת כיום אפשרות בחוק הישראלי לחשוף פרטים של גולשים אנונימיים וכמו כן קיים קושי טכנולוגי לחשוף גולש: "יוער עוד כי הקשיים באיתור המעוול האנונימי במקרה זה אינם מתמצים בקשיים המשפטיים, ובדיון בעל-פה הוברר כי קיימים קשיים מעשיים טכנולוגיים לא פשוטים כלל ועיקר באיתורו, עד אשר השאלה המשפטית כאן הופכת אקדמית ממש".

השופטים הסכימו ברוב דעות והערעור התקבל.

Creative Technology by inManage  |  בניית אתרים   |   פרנקל - משרד עורכי דין, רחוב מגל 36 סביון מיקוד: 5652836 טל: 0737-99-7797 פקס: 0737-99-7794   |   קישורים   |   תנאי שימוש