דיני אינטרנט - פורטל ישראלי למשפט ואינטרנט
שופט סרב לבקשת אישה לחשוף תכתובת דואר אלקטרוני של בעלה במסגרת משפט גירושין
05.09.2008
בהחלטה נדירה, דחה היום (ד'), בית המשפט לענייני משפחה בקריות, בקשה של אישה לחשוף את התכתובת האלקטרונית של בעלה כדי להוכיח את פעילותו העסקית, במסגרת תביעת הגירושין בין בני הזוג.

האישה, ביקשה מבית המשפט להתיר גילוי מסמכים ספציפי כלפי חברת וואלה, בו יפורטו תכתובות הדואר האלקטרוני של בעלה עם חברות ואנשים שונים.

האישה טענה כי זכותה לקבל את המסמכים בכדי להוכיח את פעילותו העסקית הבינלאומית והארצית של בעלה, וכי תתקשה להוכיח את טענתה בלא המצאת המסמכים כמבוקש.

חברת וואלה טענה, כי מדובר בפגיעה חמורה ובלתי מידתית בספק תקשורת ובאדם שאת פרטיו מבקשים לחשוף. כמו כן טענה החברה כי יש להורות על מתן צו כאמור רק בנסיבות חמורות ויוצאות דופן במיוחד, ולא בתביעת גירושין או כל תביעה רגילה, דבר שעשוי לגרום לחיסרון כיסו של הספק ולחשיפתו לתביעות מטעם צדדים שלישיים.

השופטת לוי ציינה, כי מדובר בהליך אזרחי בין בני זוג, אשר אינו מצדיק פגיעה בזכות לפרטיותו של אדם בתא הדואר האלקטרוני הפרטי והאישי. עוד הבהירה לוי כי הפסיקה הישראלית נוטה לאפשר חופש מקסימלי ברשת האינטרנט, תוך הטלת מגבלות מצומצמות בלבד.

לכן קובעת השופטת, כי קיים אינטרס ציבורי להתיר שימוש חופשי בתקשורת מחשבים, תוך שמירה מרבית על פרטיות. זאת למעט מקרים חריגים בהם קיים אינטרס ציבורי חיוני אחר של שלום הציבור או הגנת הציבור, כגון חשד לעבירה פלילית או חשש לחיי אדם. גם אז, מציינת השופטת, כי בית המשפט ייבחן אם מדובר בפגיעה בפרטיות אשר אינה עולה על הנדרש.

בשל כך קבעה השופטת כי המקרה המדובר אינו חריג או קיצוני, במיוחד משום שלמבקשת ניתן צו לגילוי מסמכים כלפי חלק לא מבוטל מן החברות והתאגידים המוזכרים בבקשה, ובמיוחד כאשר מסלול גילוי המסמכים מול בעלה עצמו, פתוח בפניה.

Creative Technology by inManage  |  בניית אתרים   |   פרנקל - משרד עורכי דין, רחוב מגל 36 סביון מיקוד: 5652836 טל: 0737-99-7797 פקס: 0737-99-7794   |   קישורים   |   תנאי שימוש